HEM/RIFLES/AK-47/NOUVEAU ROUGE
Nouveau Rouge

AK-47 | Nouveau Rouge

AK-47 | Nouveau Rouge currently trades around $9.06 on Steam. Price moved -23.2% over 30 days. Over the last 30 days, market trades ranged from $8.97 to $11.37. Background for AK-47 | Nouveau Rouge: collection: The Radiant Collection; community designer Valve; released on March 31, 2025. Collectibility notes for Nouveau Rouge (Classified): finish style: Gunsmith; popularity 95%; skin family: nouveau-rouge. Nouveau Rouge is built around Red tones. For loadout synergy, pair it with gloves or knives in matching or contrasting colors.

Radiant-kollektionen

Factory New$ 75.69
Minimal Wear$ 23.90
Field-Tested$ 9.06
Well-Worn$ 6.04
Battle-Scarred$ 5.92

Updated Daily via Skinsback API

Take.skin AppView on App Store
Föremålsklass
Classified

Sammanfattning

Kategori
Skin
Typ
Rifle
Vapen
AK-47
Finish
Nouveau Rouge
Finish-stil
Gunsmith
Finish-katalog
1309
Mönstervarianter
No
Modellversion
CS2
Popularitet
95%
Designer
Valve
Släppt
March 31, 2025
Update
"Spring 2025 Skins"
FöremålsklassNormal
Classified

Färger

Tekniska data

STATTRAK™Stöds inte
SouvenirInaktiverad

Professionella spelare

Ingen proffsdata tillgänglig

Nouveau Rouge Preview
Product Image

AK-47 | Nouveau Rouge Marknadsprishistorik

7D
30D
3M
ALLA

Prisstatistik

Nuvarande pris
$9.06
24h förändring
-0.05 (-0.55%)
Marknadsvärde
$906
7 dagars förändring
-0.66 (-6.79%)
30 dagars förändring
-2.74 (-23.22%)

Prisintervall

7 dagars lägsta
$8.97
7 dagars högsta
$10.07
30 dagars lägsta
$8.97
30 dagars högsta
$11.37
52 veckors lägsta
$8.97
52 veckors högsta
$62.35
All-time lägsta
$8.97
All-time högsta
$62.35

Senast uppdaterad: 7/30/2026, 1:37:33 AM

Skin-detaljer

BESKRIVNING

Kraftfull och tillförlitlig. AK-47:an är en av de populäraste automatkarbinerna i världen. Den är som dödligast när den avfyrar korta och kontrollerade salvor. Vapnet har specialmålats med en vinröd och vit grund och har gulddetaljer.nn<i>”Se inte på det på det viset – det är ett konstverk, inte ett verktyg för våld.”</i>

HISTORIA

The AK-47 | Nouveau Rouge was first introduced to CS2 9 months ago, on March 31st, 2025. It was released as part of the "Spring 2025 Skins" update.

URSPRUNG

AK-47 | Nouveau Rouge kan erhållas genom att öppna en -låda. Skinnet är också en del av Radiant-kollektionen.

POPULARITET

Med en popularitet på 95% är AK-47 | Nouveau Rouge för närvarande extremt populärt, vilket gör det till ett av de mest populära föremålen i CS2. Detta popularitetsmått är baserat på den dagliga försäljningsvolymen och priset på skinnet.

SÄLLSYNTHET

AK-47 | Nouveau Rouge är ett av 309 andra Classified-skins. Sällsyntheten på skinnet är Classified, vilket gör {skin} till ett mycket ovanligt drop med en uppskattad drop-chans på bara 3.2%.

TILLGÄNGLIGHET

Med ett prisintervall mellan $5.92 och $75.69 är AK-47 | Nouveau Rouge ett ganska prisvärt skin. Lyckligtvis är det för närvarande allmänt tillgängligt och kan köpas på flera olika marknader.

VERSIONER

Float-värdet för AK-47 | Nouveau Rouge sträcker sig från 0.00 till 1.00, vilket gör skinnet tillgängligt i alla slitageskick. För varje slitage finns det också en StatTrak-version för {skin}.

Market & Collectibility Insights

Market Snapshot

AK-47 | Nouveau Rouge currently trades around $9.06 on Steam. Price moved -23.2% over 30 days. Over the last 30 days, market trades ranged from $8.97 to $11.37.

Origin & Context

Background for AK-47 | Nouveau Rouge: collection: Radiant-kollektionen; community designer Valve; released on March 31, 2025.

Collectibility & Finish

Collectibility notes for Nouveau Rouge (Classified): finish style: Gunsmith; popularity 95%; skin family: nouveau-rouge.

Color & Loadout Synergy

Nouveau Rouge is built around Red tones. For loadout synergy, pair it with gloves or knives in matching or contrasting colors.

Snabbfakta & FAQ

What is the price of AK-47 | Nouveau Rouge?

AK-47 | Nouveau Rouge is currently priced at $9.06 on the Steam Market.

Vilken låda innehåller AK-47 | Nouveau Rouge?

AK-47 | Nouveau Rouge är en del av Radiant-kollektionen.

Är StatTrak tillgängligt för AK-47 | Nouveau Rouge?

Nej, StatTrak™ är inte tillgängligt för detta skin.

Vilken sällsynthet har AK-47 | Nouveau Rouge?

AK-47 | Nouveau Rouge är ett skin med sällsyntheten Classified.